jump to navigation

DONANIMSAL SANCILAR Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
Bunca yıldan sonra şuna iman ettim ki, sadece bilgisayar ekranında yapılan ürün tasarımları insanoğlunun en büyük düşmanı ve çile kaynağı olmaya adaydır! Hatta insan uygarlığı gezegenin yüzeyinden bu nedenle silinirse hiç şaşırmayacağım!

Berker Güngör
Bilgisayar destekli tasarım ve üretim konusu yıllar önce konu hakkında ilk bilgilerimi edinmeye başladığım gençlik günlerimde bana büyük heyecan vermişti. Neler hayal etmiştim neler! İnsan tasarımcıların gözünden kaçan detayları yakalayan ve düzelten, böylece pek çok kullanım zorluğunu ve hatta olası felaketleri önleyebilen akıllı üretim süreçlerine kavuşacaktık. Gençlik ne tuhaf bir şey değil mi, insan henüz hayatın gerçeklerinden tam anlamıyla haberdar olmadığı için tuhaf tuhaf hayaller kurabiliyor. Böylece ilerleyen yaşlarda hayalleri birbiri ardına başına yıkıldıkça yaşlı, huysuz, suratsız bir herif haline gelme fırsatı da buluyor. Neyse ki ben doğuştan öyle olduğumdan, biraz da insanoğlundan pek fazla beklentim olmadığından, geçen yıllarla beraber çok fazla çökmedim.

Ama konudan kopmayayım, canımı sıkan şey geçen yıllarla beraber kaybedilen hayaller değil. Canımı sıkan şey, modern endüstriyel tasarımın ürünü olan saçmalıklarla her gün uğraşmak zorunda olmam, tüm bir ömrü böyle geçirmeye mecbur bırakılmam. Neden bahsettiğimi tam olarak, açık ve net biçimde anlamak istiyorsanız, kafanızı çevirip yanı başınızda duran bilgisayar kasasına bakmanız yeterlidir. Hayır, canımı sıkan esas unsur senelerdir aynı dikdörtgen formda üretiliyor olmaları değildir. Her ne kadar Apple bir dizüstü bilgisayarın anakartını bir LCD ekranın içine sokmayı akıl edip bu “kutu form” döngüsünü kırmayı başarmış olsa da, şahsen ben bu kasaların formundan çok da şikâyetçi değilim. Ne de olsa bilgisayarlarımın üzerinde çalışmayı, parça ekleyip çıkarmayı severim. Bir iMac’in neresine ne ekleyebilirim ki, benim için hiç de zevkli olmaz.

Benim canımı sıkan şey, tüm o “bilgisayar destekli tasarım” palavrasının lafta kalmış olmasıdır. Bugün için “bilgisayar destekli tasarım” ne anlama geliyor biliyor musunuz? Çin’de eski bir bilgisayarın başında, ayda birkaç dolar maaşla ter döken bir eleman anlamına geliyor. Üretilen bu kadar bilgisayar kasasının, ana kartın, ekran kartının ve daha nice parçanın ergonomiden uzak tasarımını başka nasıl açıklayabiliriz ki? Düşünün, bir bilgisayar kasası alıyorsunuz ve anakartı monte ettikten sonra optik sürücüleri takmanın mümkün olmayacağını farkediyorsunuz! Neden, çünkü bağlantı kablosunun boyu yetişmiyor! Çünkü güç kaynağı yüzünden elinizi optik sürücü rafının ardına sokmanıza imkân yok!

Bu tür saçmalıklar en pahalı kasaları aldığınızda bile başınıza gelebiliyor, çünkü sorun sadece kasalardan kaynaklanmıyor. Söyler misiniz, anakartın üzerini dev bakır borularla kaplamak ve böylece büyük bir iş yapmış gibi fiyatı köklemek nasıl bir insan evladının fikri olabilir? İyi güzel, anakartı soğuttunuz ve bu arada bakır üreticilerini daha zengin ettiniz. Peki, ben aldığım daha sessiz ve yüksek verimli işlemci soğutucuyu nereme takayım şimdi? Ama tabii işlemciyle beraber sattığınız soğutucu baştan doğru düzgün tasarlanmış olsaydı, gece vakti bağrı yanık it gibi uluyup beynimi ütülemeseydi, zaten yeni bir soğutucu almam gerekmezdi, değil mi sevgili “donanım tasarımcısı” arkadaşlar? Ama maalesef işlemcinin yanında verdiğiniz soğutucu beş para etmez. Üstelik ekran kartımın soğutucusunu tasarlayan kimdi bilemiyorum ama sıcak havayı hafıza modüllerine ve oradan da ana işlemci üzerine doğru üfleyecek biçimde tasarladığı için kendisine “Altın Balyoz” ödülünü bizzat vermek isterim! Ha bu arada, ekran kartlarınızı lütfen daha büyük tasarlayın, RAM slotlarımdan bazılarına hâlâ ulaşabiliyorum. Oysa kartın tüm slotları kaplaması gerekiyor ki başka hiçbir şey takmam mümkün olmasın, değil mi ya?

Unutmadan, tam bir sürü kullanıcı zar zor biriktirdikleri paracıklarını düşük bütçeli de olsa bir DX 10 kart almaya harcamışken, kalkıp DX 10.1 diye bir nane çıkardığınız için ayrıca teşekkür ederim! Allah tepenizden baksın, ne diyeyim?

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: