jump to navigation

Çocuklar ve Bilgisayar Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
Çocuklar neden bilgisayarı severler? Çocukların kendine olan güvenini artırdığı söylenen bu icat neden aynı zamanda tehlikeli olabiliyor? En önemlisi de, bilgisayarla kaç yaşından sonra tanışmak gerekir?

Ecevit Bıktım
Bir düşünün. Monitörün önünde altı yaşında bir çocuk oturuyor ve oynadığı oyunda uçakları düşürüyor. Gözleri donuk bir şekilde oyuna kilitlenmiş durumda. Günlerdir dışarıda arkadaşları ile oynamadığı için yüzünde renk kalmamış.
İşte bu ebeveynleri en çok korkutan sahnedir. Bunda pek haksız da sayılmazlar. Çünkü ortak korku çocuğun asosyalleşmesi ve bunun ardından da sanal hayatı benimseyerek gerçek hayattan kopmasıdır. En kötüsü ise vücudun tembelleşmesi ve bildiğimiz fiziksel aktivite dolu oyunlardan artık zevk almamaya başlaması, tabii buna bağlı olarak da obezitenin başlaması.
Peki, neden böyle oluyor? Birçok ebeveyn çocuklarını çok genç yaşta bilgisayar ile tanıştırıyor. Amaç çocuğun bir an önce alışması ve bu sayede de ilerideki iş hayatında herhangi bir zorluk ile karşı karşıya gelmemesi.
Durum böyle olunca ister istemez şu soru akla geliyor, bir çocuğun çocukluğunu yaşaması daha önemli değil mi? Yapay zeka ile küçük yaşta tanışması ne kadar doğru? Acaba yaratıcılık bozulur mu? Yoksa küçük yaşta bu yeni oyuncaklarla tanışması ilerisi için olmazsa olmazlar arasında mı?
Bilgisayarı kullanabilmek neden bu kadar cazip?

Her şey bir kenara itelim. Bilgisayarın günlük hayatımızda önemli bir yeri var. Gelecekte daha büyük bir rol oynayacağına da kesin gözüyle bakılıyor. Bu yüzden de evdeki televizyon veya radyodan çok da farklı değil. Ebeveynler, çocukların teknolojiye dokunduklarında onun esiri olacağından korkuyorlar. Oysa yapılan araştırmalar tam aksini söylüyor. Bilgisayar kullanan çocuklar daha kolay arkadaşlık yapabiliyorlar. Spor pek eksik olmuyor ve gün geçtikçe daha çok öğrenmek için can atıyorlar. Dikkat edilmesi gereken tek unsur, çocuklara bilgisayar kullanımını ve bundan doğacak sorumlulukları iyi öğretmek.
Bu yüzden de ne olursa olsun, hangi siteye girerseniz girin, hangi bilgiyi ararsanız arayın, önemli olanın içerik olduğunu unutmayın. Çünkü en çok korkulan internet bile, doğru bir kullanım ile eğlenceli ve öğretici olabilir. Ve unutmayın farklı bilgileri farklı yollarla sunmak çocukları ister istemez meraklandırıyor. Bu bazen bir resim, bazen bir video, bir söz veya çeşitli ses dosyaları onların ilgisini çekmek için kullanılabilir.
Yapılan araştırmalarda konsantrasyon bozukluğu ve öğrenme zorluğu çeken çocuklarda, bilgisayarın kendilerine olan güvenlerini artırdığı gözlenmiştir. Sanal dünya bu çocuklara eşit olma hakkı tanımıştır. Bu da çocukların daha önce çekinerek yaptıklarını özgürce yapmalarını sağlamıştır. Benzer bir durum hiperaktif çocuklar için de geçerli. Hiperaktif bir çocuğun özellikle oyun oynarken kendisini disiplin altına soktuğu görülmüştür.
Reçeteyle bilgisayar kullanımı

Gelelim en can alıcı soruya. Çocuk, hangi yaşta, ne kadar zamanını bilgisayar karşısında geçirmeli? Hemen söyleyelim, böyle bir formül ne yazık ki yok. Fakat bilgisayar kullanımın nasıl olması gerektiğine dair bazı ipuçları var.
Mesela 12 yaşın altındaki çocukların kesinlikle kendilerine ait bir bilgisayarı olmamalı. Bu yüzden çocuğun neye ilgi duyduğunu iyi belirleyin. Bilgisayarı çocuğun birkaç saat susması için vermeyin. PC başında siz de durun ve tecrübelerinizi birlikte geçireceğiniz vakitle aktarın. Unutmayın bilgisayar bir çocuk bakıcısı değil.
Motivasyonun önemi büyüktür. Okulda sadece doğru ve yanlışlar vardır, oysa dışarıdaki dünyada herhangi bir sorun çözülemediğinde, sorunun çözümü için farklı yollar aranabilir. Bu yüzden bırakın çocuk farklı çözüm yollarını arayabilsin.
Oyun oynamak önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken, kullanılan oyunların etkileşim derecesidir. Öyle bir oyun seçin ki, çocukların hayal güçleri de devreye girebilsin. Soru cevap ağırlıklı olan sıkıcı oyunlardan uzak durun. Oyun içinde seçim yapılabilmesi önemli, bu özellik çocuklara ciddiye alındıkları izlenimini verir. Bu da kendilerine olan güvenlerini artırır.
Çok önemli bir nokta da, seçilen oyunun çocukları zamana karşı yarıştırmamasıdır. Çocukların anlamak ve öğrenmek için zamana ihtiyaçları vardır. Baskıya hiç gerek yok.
Yapılan araştırmalarda, ilkokula giden bir çocuk için günde 30 dakikalık bilgisayar kullanımının yeterli olduğu görülmüştür. 10 ilâ 13 yaşındaki çocuklar için bu 1 saatten fazla da olabilir. Gençler için öngörülen süre ise 1,5 ilâ 2 saat arasındadır.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: