jump to navigation

Bilişim Dedikoduları Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
Ecevit Bıktım

Piyasalar durgun, herkes bir bekleyiş içinde. Bu durumdan istifade, birçok ağızdan birçok dedikodu yayılıyor. İşte size bunlardan birkaçı…

Bilişim piyasası durgun bir döneme girdi. Birçok firma satışların iyi gitmediğinden şikyetçi, işin ilginç tarafı bu durumun sadece ülkemize has olmaması, tüm dünyada bir durgunluk söz konusu. Firmalar kapanıyor, yeni iş stratejileri geliştiriliyor, bazı ürünlerin üretiminden vazgeçiliyor ve büyük firmalar küçükleri satın alıyor. Bu yazımda piyasadan duyduklarıma yer vermek istedim. Ülkemizde ve dünyada neler olup biteni sizlerle paylaşayım dedim.

Teknoloji marketlerinde durum
Yurtdışından teknoloji marketlerin küçüldüklerine dair haberler alıyoruz, özellikle Amerika pazarı bu konuda tam bir karmaşa içinde. Örneğin Dellin kendi satış dükknları birer birer kapanıyor. CompUSA gibi teknomarketler işi tamamen bırakıyor. BestBuy gibi büyük dağıtıcılar küçülmeye gidiyor. Aldığım haberlere göre özellikle BestBuy, Avrupa pazarına göz dikmiş durumda. En çok ilgi çeken ülke ise kuşkusuz Türkiye!

Hep duyarız Türkiyenin büyük bir pazar olduğunu, hep ülkemizin önemli oranda genç nüfusa sahip olduğunu ve bu genç nüfusun teknolojiye para yatırmaya hazır olduğu söylenir. BestBuy gerçekten bu pazara girecek, öyle ki bunun için kadrosunu oluşturmuş durumda! Hatta bazı önemli üretici firmaların Türkiye temsilcileri ile görüştüklerini de biliyoruz. Buraya kadar her şey normal, fakat geçen hafta BestBuyın İstanbulda üç adet büyük teknomarketi olan bir firma ile anlaştığına dair haberler aldığımızda çok şaşırmıştık. Benzer bir duruma Dixons mağazalar zincirine ait olan ElectroWorld ile ilgili dedikodularda da rastladık. Denilene göre ElectroWorld, Türkiye pazarından pek memnun değilmiş ve çekilmeyi düşünüyormuş. Bu yüzden de doğrudan Teknosa ile görüşüyormuş. Daha önce benzer bir durum Elektronik Partner ile yaşanmıştı. Elektronik Partner pazardan çekilmiş ve mağazalarına Teknosa yerleşmişti. Peki, MediaMarkt cephesinde durum ne? MediaMarktın keyfi yerinde, öyle ki Avrupada İngiliz firması Dixonsı bile satın almayı kafalarına koymuşlar! Unutmadan söyleyelim, pek yakında MediaMarkt grubuna ait olan Saturn Hansa ile de tanışacağız! Bu arada Vatan bilgisayar da bu rekabete ayak uydurmak için mağaza üstüne mağaza açıyor. Benzer bir durum Teknosa için de geçerli. Teknosanın yıl sonuna kadar 300 mağaza açmayı amaçladığı söyleniyor.

Donanım üreticilerİ ne durumda?
Teknomarketlerden gelelim donanım üreticilerine! Bu alanda da söylenecek oldukça fazla şey var. Örneğin ekran kartı ürünleri ile tanıdığımız Palit, ATI yonga destekli grafik kartlarının üretimini bırakıyor. Nvidiaya yakınlığı ile bilinen XFXin bazı sorunları var. Yakında XFXi piyasada göremezsek şaşırmayın! Philips LCD monitör üretimini bıraktı. Samsung Türkiye ve LG Türkiye ticari ofis oldular. Bunun anlamı herhangi bir dağıtıcı olmadan, doğrudan satış hakkına sahip olmalarıdır. Gigabyte gün geçtikçe Intele daha çok yakınlaşıyor. Buna ek olarak Asusa da resmen savaş açmış durumda. Gigabyte, Asusun anakartlarında ön plana çıkardığı düşük güç tüketimi teknolojisinin son kullanıcıyı aldatmaya yönelik olduğunu iddia ediyor. Asus cephesinde ise durum farklı. Aldığımız haberlere göre Asus, Intelden yüklü miktarda X38 yonga seti satın almış. Intel ise X38in çıkmasından kısa bir süre sonra X48 yongasını piyasaya sürmüş. Dedikodulara göre X48 yongası birçok üreticiye dağıtılmamış, sebebi de Asusun X38 yongalarını satamamasıymış. Kim bilir, belki P45in gecikmesi de bu yüzden olmuştur. Unutmadan söyleyeyim, anakart cephesinde herkes en iyi anakartı ürettiğini söylüyor. Ama kimse şu sorunun cevabı veremiyor, madem herkes en iyi anakartı üretiyor, neden dünyanın önde gelen overclockcuları sadece Asus anakartlarını kullanıyor?

Peki AMD cephesinde durum ne? AMDnin dört çekirdekli Phenom işlemcisinin istenilen etkiyi yaratamaması tam bir hayal kırıklığı olmuştur. AMD şu an herkese performansa değil, fiyat/performansa oynadıklarını söylüyormuş. Nvidia ise Intele kafayı takmış, yapılan basın toplantılarında işlemcinin çok da önemli olmadığını, işlemciye verilecek olan fazla parayı grafik işlemciye yatırmanın daha doğru olduğunu söylüyorlar. Buna ek olarak en iyi performansın AMD işlemcilerle elde edilebileceğini iddia ediyorlar! Buna da pek şaşırmamak lazım, çünkü bu savaş aslında Intelin ana işlemcinin içine grafik işlemci birimini entegre etmeye çalışması (Kod adı Larabee) ile başladı.

Unutmayın burada yazılanların çoğu sağdan soldan aldığım duyumlar. Birçoğunun gerçekte ne kadar doğru olduğu belli değil…

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: