jump to navigation

Bilgisayarın Hayatımızdaki Yeri Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback

Hayatın her alanında olduğu gibi eğitimde de bilgisayarın yeri büyük. Ancak çocuklar için artık kâğıt-kalem niteliğindeki bilgisayarlar mutluluğun anahtarlarından olabileceği gibi karanlığında kapılarını açabilir

Cem Sünbül

Genelde bir işin zorluğunu bahsi geçen işi yapmadan anlamak mümkün değildir. Gerçi biz Türkler (ya da Akdeniz ülkeleri) bu konuda önyargısı aşırı olan ülkeler arasında yer aldığımızdan birçok iş için kolaylıkla ya “sizin işinizde zor be abi” ya da “bu da iş mi canım?” cümlecikleri dile getirilir. Sonuç olarak bazılarımızı memnun etmek gerçekten hiç kolay değildir. Bu durum hükümet seviyesinden bireysel seviyeye kadar böyledir. Bknz. Yol genişletme çabaları için söylenenler, İstanbul için 3. Köprü ve dahası… (hiç hata yapılmıyordur demiyorum ancak eleştiri dozajı her zaman sunulanın üstündedir).

Yapılan işin daha iyi anlaşılması için o işin bir parçası olmak, çekilen zahmeti veya uğraşı en iyi şekilde kavramayı sağlayan yöntemlerden belki de birincisi. Geçtiğimiz ay oğlum Can’a verilen proje ödevlerinden birisi beni hayli heyecanlandırdı. Amiyane tabir ile “dergici babanın dergici oğlu” olma yolundaki ilk adımını atan Can, İngilizce dersinde verilen dergi proje ödevinde öne atılarak, çok sevdiği spor ve sporcularla ilgili bir dergi hazırlamaya karar vermiş.

Sabahlara kadar çalışarak 200 sayfaya yakın dergi çıkarmanın ne kadar zor (ve bir o kadar da keyifli) olabileceği yönünde tecrübesi olmaması (ve muhtemelen TV dizilerinde seyrettiği akşam okul dönüşü havucu karşılayan popüler standart baba tipi kafasını karıştırdığından) zaman zaman beni eve geç kalmakla eleştiren Can işin içine girince “dergici” modunun nasıl bir şey olduğunu anladı.

Her dergici gibi Can da uzun bir süreye sahip olmasına karşın dergiyi son haftada, hatta bizim “deadline” dediğimiz son gün, son saatlerde tamamladı. Hummalı bir ekip çalışması sonunda (tanıdık bir isim ile) PS Magazine (Pocket Sports) adlı dergiyi çıkaran Can’ın bu süreçte algıladığı en önemli konulardan birisi de internetin nasıl bir derya olduğuydu. Can, daha önce interneti MSN, YouTube ve zaman zaman derslerine destek olması amacıyla “Okulistik” erişimi için kullanıyordu. Wikipedia geçmişin AnaBritannica ansiklopedisinden çok çok daha fazlasını tek tıkla ona sunarken, kısa süreli Google aramasından sonra görsellerinde hakkından geldi. Dergisi için WordPress.com’da blogvari bir site bile açan Can için bu dergi eğitiminin en önemli adımlarından birisi niteliğinde.

DÜNYA ARTIK SADECE BİR KÖY

Houston Rockets’da oynayan Çinli basketbolcu Yao Ming’i, Celtic’de top koşturan Japon futbolcu Shunsuke Nakamura’yı, Barselona’da dünyayı şaşırtan futboluyla Ronaldinho’yu ve 2002 Dünya Kupası 3.sü Türkiye’nin tonla bilgisini Üsküdar’daki tek bir ekran karşısından edinen 10 yaşına merdiven dayamış ilköğretim 4. Sınıf öğrencisi için dünya artık bu ekran kadar küçük. Tüketim toplumunun etkileri, maalesef televizyonu bir neslin çocuk bakıcısı yaptı. Bugünlerde birçok evde bu görevi oyun konsolları ve bilgisayarlar devralmış durumda. Sponsor anne-baba rolünden sıyrılması gereken milyonlarca veli var. “Kontrolsüz güç, güç değildir” diyen reklâmda olduğu gibi kontrol etmediğimiz, edemediğimiz bilgisayar çağı çocukları, bilgisayarı ancak gereği kadar eğlenmek ve gereği kadar bilgilenmek için kullanırsa daha hayırlı olabilir. Ayrıca anne-babaların bilgisayar bilgisi konusunda çocuklara destek olmaları da yol kat edilmesi gereken sorunlardan. Bu ilerleme Can gibi çocukların gelecekte (hatta belki şimdiden) bilgisayara hâkim olmaları bizleri küresel anlamda daha güçlü kılacaktır. Ebeveynlere (ve tabi kendime) çocuklarının oynadığı oyunların yaş sınırına dikkat etmelerini ve onları özellikle internete yani bir başka anlamıyla dünyaya kontrolsüz terk etmemelerini naçizane tavsiye ediyorum.

Reklamlar

Yorumlar»

1. nihal - Mayıs 14, 2009

verry good


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: