jump to navigation

Bilgi Teknolojileri Telekom ile buluşur mu? Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: ,
trackback
Mahmut Kurşun

Geçtiğimiz ay yeni teknolojiler ve yeni anlayışlar ile beraber İnternet dünyasındaki olası yeni fırsatlara değinmiştik. Yine yeni teknolojiler ve getirdikleri bu ayki konumuz. Ama bu sefer telekom penceresinden. Özellikle VoIP (sesin belli bir algoritma ile paketlenerek veri halinde bir noktadan bir noktaya gönderilmesi ve bu noktada tekrar ses haline dönüştürülmesi, IP üzerinden ses iletimi) ve kısa mesafe kablosuz ağ teknolojilerinin gelişmesi özellikle telekom sektörü için bir dönüm noktasını oluşturmakta. Bu teknolojilerin bileşkesi ile oluşan fırsatlar ve tehditler bütün ses ve veri servisleri için çok radikal değişimlere yol açabilir ve böylelikle tüm telekom sektöründe kalıcı etki yapabilir.

2001-2004 arası telekom sektörü için gerçekten kötü bir dönem oldu, bu sektördeki WorldCom gibi Ericsson gibi çok büyük firmalar ya iflas etti, ya da çok büyük işten çıkarmalara gitti. Uzak mesafe fiyatlarındaki düşüşler, atıl kapasitelerin artması ve benzeri problemler bu sektöre gerçekten zor anlar yaşattı. Bütün bu zorluklarla boğuşan telekom sektörü yeni servisler almak veya denemek yerine daha çok giderlerini kontrol etme ve sistemlerin servis verme yüzdelerini artırma yoluna gitti.

Tabii bütün bunlar bilgi teknolojileri dünyasının 90’ların sonlarındaki teknoloji ve İnternet patlaması ile birlikte yarattığı yepyeni kullanım alanları ve servislerden önceydi. Telekom şirketleri dertleri ile baş etmeye çalışırken BT şirketleri özellikle VoIP servisleri ile telekom şirketleri ile yarışır hale geldi.

Genişbant İnternet hızla tüm ülkelerde yayılıyor. Forbes verilerine göre 2005 yılında 66 milyon Amerikalı geniş bant kullanıyordu ki bu rakam 2000’de sadece beş milyondu. İngiltere’de ise rakamlar, tüm İnternet kullanıcılarının U.7’sinin genişbant kullandığını gösteriyor (hedef ise Amerika’daki oranı geçebilmek). Genişbant İnternet gerçekten çok ama çok önemli. Aynı hat üzerinden hem ses, hem veri hem de görüntü taşınabildiği düşünüldüğünde çok amaçlı mucizevi bir bağlantı türü ile karşı karşıyayız.

Bluetooth, zaten çok uzun zamandır mobil telefonların içine girmiş olsa da WLAN (kablosuz ağ) gibi teknolojiler de artık mobil telefonlara girmeye başladı. Herhangi bir GPRS bağlantısına bile ihtiyaç duymadan kolaylıkla en yakın kablosuz iletişim noktasını kullanarak kablosuz VoIP görüşmeleri artık mümkün. İrlanda bazlı Cicero, bu konudaki ilk yazılımlardan birini sağladı. Bu sayede mobil telefon sahipleri en yakın kablosuz iletişim noktasından ücretsiz ya da çok düşük ücretli telefon görüşmesi yapabiliyor ve işte bu sayede mobil telefon kullanıcılarının seçme özgürlüğü başlıyor.

Skype’ın öncülüğünde Google, Microsoft, Yahoo gibi İnternet devleri de şu anda ses temelli servislerini ciddi anlamda ön plana çıkarmış durumdalar. Tabii burada da 54 milyondan fazla kullanıcısı ile 2.6 milyar dolara satılan Skype’ı da iyi incelemek gerekir. Aslında baktığınızda 2004 gelirleri sadece yedi milyon dolar olan, ama 2005’te gelirini 60 milyon dolar seviyesine çıkaran bir şirketin 2.6 milyar dolar gibi bir rakamla Ebay tarafından satın alınması yine iyi incelenmesi gereken durumlardan biri. Ayrıca Skype sayesinde istediğiniz sayıda kişi ile çok kolay telekonferans yapabildiğinizi, onlarla eş zamanlı dosya paylaşabildiğinizi ve tüm bunların da ücretsiz olduğunu ve sadece ve sadece bir bilgisayar ve İnternet bağlantısına ihtiyacınız olduğunu eklersek aslında iletişimde yeni servisler ve yeni boyutların sınırlarını tahmin edebiliriz.

Bu gerçeklerin yanı sıra tradisyonel bir sabit veya mobil hat operatörünün bir servisi devreye alana kadar geçen geliştirme, test ve yaygınlaştırma sürecinin ortalama 12-18 ay sürdüğünü ve milyonlarca dolara mal olduğunu da hatırlatmamız gerekiyor. İşte bu noktada “yeni dünyada” yani İnternet tabanlı telefon dünyasında bu işler tamamen farklı bir zaman skalasına bağımlı olarak yürüyor. Skype yazılım geliştirme arabirimini (Skype API) yazılımcılara sunmasının ardından daha 2-3 hafta geçmeden yepyeni katma değerli servislerin yaratılabildiğini ve servise sunulduğunu da eklersek artık İnternet’in ve aslında bilginin nelere kadir olduğunu bir kez daha anlayacağız.

Bilgi teknolojilerindeki tüm bu gelişmeler tabii ki Telekom endüstrisini ciddi anlamda önlem almaya zorluyor. Telekom şirketlerinin gelirlerini koruyabilmek için yavaş yavaş kullanıcıların bedelini ödemeye hazır olduğu potansiyel yeni servis ve uygulamalara doğru kayması muhtemel. Şu anda bu anlamda bakıldığında İngiliz Telekom devi BT (British Telecom) bu konuda tehditleri fırsatlara dönüştürmek için en çok çaba gösterenlerden. Darısı Türk Telekom’a diyelim.

Bu köşede üzerine basa basa vurguladığımız yeni teknolojiler, yeni servisler ve yeni fırsatlar için genişbant İnternet erişimi olmazsa olmaz bir şart. Geçen sayıda Musa Savaş ‘Ucuz İnternet hakkımız, söke söke alırız’ sloganı ile aslında çok önemli bir çağrı yaptı. Bilgi toplumuna, yeni fırsatlara, yepyeni imkanlara giden yol işte tam buradan geçiyor. Özelleştirilen ve yeni servisleri ile atılım yapmaya çalışan Türk Telekom’un bu çağrılara kayıtsız kalmayacağına ilişkin umudumu sürdürüyorum.

Bu arada; geçtiğimiz günlerde başkent Ankara’nın göbeğinde belediyenin kanal döşemek için açtığı çukurdaki kabloların çalınması ile beraber Sabah, ATV, Kanal 1’in yanı sıra Çevre ve Orman Bakanlığı ve TOBB Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu çok önemli kurumların tüm dünya ile bağlantısının kesilmesine yol açan trajikomik hırsızlık olayları yaşanırken, acaba çok şey mi istiyoruz diye de düşünmeden de edemiyor insan…

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: