jump to navigation

Windows Vista Readyboost Haziran 29, 2008

Posted by splitmerge in Yazılım.
Tags:
trackback

Vista’yı daha da hızlı çalıştırmak istiyor musunuz ? O zaman ReadyBoost hakkında daha fazla bilgi edinmenizde fayda var.

Dikkat ! Öncelikle şu hususun altını bir çizelim, her ne kadar bu yazıda taşınabilir USB hafızalardan bahsedecek olsak da, bu kesinlikle sadece bir hafıza testi değildir. Ğekiyi o zaman neyi anlatacağız? Çok basit, Windows Vista’nın ReadyBoost teknolojisini ve piyasada bulabileceğiniz USB hafızalardan hangilerinin bu teknolojiyle çalışabileceğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle işe ReadyBoost teknolojisinin ne olduğundan bahsederek başlayalım.Microsoft tarafından Windows Vista işletim sisteminin içine yerleştirilmiş bir hafıza kontrol modülüdür dersek çok da yanlış olmaz. Herhalde duymayan kalmamaıştır.Vista başta grafikler olma üzere pek çok açıdan öncekilerden daha gelişmiş bir işletim sistemi. Tabii bu gelişmişliğin son kullanıcıya faydası her zaman ki gibi tartışmaya açık.Ama tartışmaya açık olmayan bir konu var ki o da Vista’nın özellikle sistem kaynakları tüketimi açısından hayli açgözlü bir işletim sistemi olduğu gerçeği. Tabii Microsoft bu gerçeğin farkında olduğundan,sistemi hızlandırabilecek yeni yöntemler bulmaya çalışmışlar.

İşte ReadyBoost bu yaklaşımın ürünü, Windows bu sistem sayesinde bilgisyaara takılan taşınabilir harici bellekleri algılayıp, eğer mümkünse bunları çeşitli dosyaları hızlı erişim maksadıyla yedeklemek için kullanıyor.Tabii burada birkaç önemli nokta var, her şeyden önce Windows performansı düşürmemek için belli bir sürat ve kapasitenin altındaki belleklerin kullanılmasına izin vermiyor.Dışarıdan bakıldığında fark edilmesi bile, tüm taşınabilir bellekler aynı güçte değil.Mesela USB bağlantılı taşınabilir sabit diskler ReadyBoost ile kullanılamıyorlar.

Tabii bu noktada USB belleklerin çoğunun veri erişim hızının iyi bir sabit diskin çok altında kaldığını söyleyebilirsiniz.Ve aslında haksız da sayılmazsınız, ancak ne var ki sabit diskler büyük dosyaların aranması ve aktarılması konusunda çok başarılıyken ,iş daha küçük dosya parçalarına geldiğinde taşınabilir bellekler daha verimli çalışmaktadır.Zaten ReadyBoost sisteme takılan USB flash bellekleri küçük ve sıkça ihtiyaç duyulan dosyları saklamak için kullanılır.Bu işlemde asla kritik ya da kişisel veriler kopyalanmamakta, böylece olası veri hırsızlığına karşı önlem alınmaktadır. Taşınabilir belleğe depolanan bilgiler ise AES-128 bazında şifrelendiğinden,yabancı birinin bu7nlara erişmesi pek mümkün olmayacaktır.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: