jump to navigation

Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi Haziran 29, 2008

Posted by splitmerge in PC | Soru - Cevap.
Tags: ,
trackback

Soru: Uzun süredir başımı ağrıtan bir konu var, donanım mı , yazılım mı ? bir türlü çözmedim,yardımcı olursanız sevinirim. Elimde birkaç tane DVD var bu DVD içindeki dosyaları kopyalamaya kalktığımda hata veriyor (veri hatası döngüsel artıklık denetimi). Bazen DVD içindeki bütün dosyalarda yapıyor bazen ise bazı dosyalarımı bilgisayarıma kopyalamaya kalktığımda bı hatayı alıyorum. Bu dosyaları nasıl kopyalayabilrim ?             Yardımlarınızı bekliyorum.

Cevap: Bahsettiğiniz problem pekçok kullanıcının başına gelen okuma/yazma problemi. İngilizce olarak CRC (Cyclic Redundancy Check) olarak bilinen bu hata verinin bir medya ortamından başka bir medya ortamına taşınması sırasında çıkar. Taşınan verinin doğru olarak taşınabilmesi için veri parçalara bölünür ve herbir parçanın sonuna hata düzeltme kodları dediğimiz ekler yapıştırılır. Bu kodlar hem gönderen hem de alıcı tarafta çalıştırıldığında aynı sonucu vermelidir.Farklı bir sonuç ortaya çıkıyorsa veri hatalı olarak (veya eksik olarak)iletilmiş demektir.

İşletim sistemi kurarken ,oyun kurarken veya büyük boyutlu dosyları kopyalarken sıklıkla bu sorunla karşılaşır.

Bunun iki anlamı olabilir.Bu bir CRC kodu hatası olduğuna göre ya gönderen taraftakide ya da alıcı taraftaki veride bir sorun var demektir.Yani ya kopyalamaya çalıştığıız DVD içindeki veri bozuktur ya da sabit diskinizin belli bir kısmına veri yazılamamaktadır (bad sector).

Sabit diskinizde bad sector bulunma ihtimali düşük görünüyor ama eğer varsa format atmak çözüm olmayacaktır.Bad sector bulunan kısmın tespit edilip, fdiskişlemi ile o bölgenin kullanım dışı bırakılması gerekir.Bu işi yapan Salvation HDD Sector Repairer gibi yazılımlar faydalı olabilir.

Eğer DVD bozuk ise CD/DVD içindeki dosyalardan kurtarılabilenleri okuyan BAD CD Repair gibi yazılımlar kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Yorumlar»

1. Kerem - Şubat 17, 2009

Merhaba ;
HDD fiziksel olarak zarar görmüş ise yazımsal oalrak ayırma gibi şansıznız olmaz mantık olarak HDD okurken kafanın o bölgeye gelip atlama gibi bir söz konusu olamaz. sonuçta o bölgede kafa takılacaktır.

2. Hüseyin - Şubat 22, 2009

şimdi abiler bende 10 tane falan film vardı bunları yerel disk d ya da masaüstüne attığımda da 7 tane cd yi kopyaladım kalan 3 tanesini kopyalayamadım veri hatası döngüsel artıklık denetimi hatasını verdi aacaba sorun nerde dvd rom damı nerdeeee ? 😦


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: