jump to navigation

USB ve Windows Haziran 29, 2008

Posted by splitmerge in PC | Soru - Cevap.
Tags: ,
trackback

Soru: Merhaba,benim sorunum sabit diskimin artık yetersiz kalması ,20Gblik bir model kullanıyorum ve haliyle boş yer sıkıntısı çekiyorum. Bir süredir USB bağlantılı taşınabilir bir sabit disk almayı düşünüyordum,acaba bunu Windows kurmak ve çalıştırmak için kullanabilir miyim?

Cevap: Teorik olarak USB sabit disklere işletim sistemi kurabilmeniz gerekir. Ama şu var, bugü için en hızlı USB disk bile genel çalışma için hayli yavaş kalaiblmekte.Bu yüzden USB diskleri mümkün mertebe yedekleme için kullanmakta fayda var.Acil durumlar için işletim sisteminizin bir kopyasını harici bir USB diske kopyalamak iyi bir fikir. Ama devamlı USB kullanarak Windows çalıştırmak kötü bir fikir.

Eğer daha fazla çalışma alanına ihtiyacınız varsa ikinci bir sabit disk almayı düşünün. Nispeten eski bir anakartınız varsa ve BIOS ‘un daha yüksek kapasiteli sabit diski kaldıramayacağını düşünüyorsanız, o zaman önce anakartınızın BIOS sürücüsünü güncellemenin mümkün olup olmadığına bakın. Bazen eski bir BIOS yeni bir sürücü sayesinde daha büyük sabit diskleri rahatça görebilir hale getirilebiliyor.Ama tabii eğer firma uygun bir BIOS güncellemesi yayınladıysa. Tabii alacağınız yeni diskin uygun bağlantıya da sahip olması gerekir.Anakart üzerinde sadece EIDE girişi mevcutsa SATA sabit disk işe yaramayacaktır. Bu da küçük ama bazen alışveriş esnasında kolayca unutulabilen bir detay.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: