jump to navigation

Çok Çekirdekte Oyun Haziran 29, 2008

Posted by splitmerge in PC | Soru - Cevap.
Tags: , , , ,
trackback

Soru: PC’mde oyun oynamayı seviyorum, bu yüzden donanım ve sürücülerimi mümkün mertebe güncel tutmaya çalışıyorum., tabii ekonomik açıdan olanaklarım el verdiğince. Ama şu çok çekirdekli işlemci işi kafamı biraz karıştırmadı değil. Şüphesiz önümüzdeki yıllarda çok çekirdekli işlemciler standart olacak,ama peki ya bugün durum nedir? Eski Hyper-Threading İntel işlemcim beni daha idare eder mi? Yoksa güncel kalmak uğruna çok çekirdekli bir sistem toplamam şart mı ?

Cevap: Çok çekirdekli işlemciler bugün için bir geçiş dönemi yaşıyorlar, iki ya da daha çok çekirdekli işlemcilerin son kullanıcı açısından nispeten yeni bir gelişme olduğunu unutmamak lazım. Önümüzdeki yıllarda bu teknoloji daha da gelişecek,değişecek.Haliyle yazılımcılar da yeni programlarını çok çekirdeğe uygun halde tasarlayacaklar.Bugün itibariyle geliştirilmekte olan oyunların büyük kısmı çok çekirdekli işlemcileri destekleyecek biçimde tasarlanıyor ve bunları 2008 itibariyle raflarda görmeye başladık.

Öte yandan,halen piyasada bulunan oyunların büyük kısmında çok çekirdek desteği yok. Call of Duty 2 gibi bazı oyunlar yamalarla bu desteği kazanabiliyorlar,ama hepsi değil.Bu türden çok çekirdeğe göre tasarlanmış oyunları çok çekirdek üzerinde çalıştırırken çok büyük bir performans artışı görmek mümkün değil,hatta bazı durumlarda performans kaybı bile yaşanabiliyor. Çok çekirdekli işlemcilerin bu konudaki yegane avantajı ,normalde arka planda çalışan anti-virüs yazılımları gii uygulamaların oyunu yavaşlatmasını önlemek olabiliyor. Ama bunu bir Hyper-Threading işlemci de iyi kötü yapabiliyor zaten.

Sonuç olarak,elinizdeki sistem sizi bir müddet daha rahatça idare edecektir.Ancak ileride çok çekirdekli işlemcilerin tüm kapasitesini kullanabilen oyunlar çıkmaya başladığında,aradaki performans farkı bariz biçimde artacaktır.Hatta tek zaman içinde çoğu oyunun tek çekirdekli işlemcide çalışmayı bile reddedeceğii tahmin etmek zor değil. Geçmişte İntel MMX işlemcilerde de aynısı olmuştu. O zaman mecburen sistem terfisi gündeme gelecektir.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: